Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

 

21 marca zazwyczaj kojarzy się wszystkim z pierwszym dniem wiosny. Należy jednak pamiętać, że 21 marca obchodzony jest również ŚWIATOWY  DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA. Święto obchodzone jest corocznie już od roku 2005 roku, powstało z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku święto obchodzone jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Data nie jest przypadkowa – dzień 21.03 wiąże się  z istotą zaburzenia – trisomią w 21. parze chromosomów. Osoby z zespołem Downa mają bowiem trzy chromosomy, zamiast dwóch. Celem dnia jest podniesienie świadomości społecznej na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa,  propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną oraz integracja z nimi.  Obecnie święto jest obchodzone przez wiele różnych stowarzyszeń m.in. Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa „Bardziej Kochani”. Obchodzone jest również w szkołach i klasach integracyjnych.

Dzień Osób z zespołem Downa nazywany jest również Dniem Kolorowej Skarpetki. Kolorowe skarpetki nie do pary to symbol niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. Kolorowe skarpetki to też symbol solidaryzowania się z osobami dotkniętymi trisomią 21 chromosomu.

21 marca zapraszamy wszystkich do założenia dwóch kolorowych skarpetek  nie do pary. Będzie to nasz znak  solidarności i integracji z tymi osobami. Będzie to również nasz wyraz szacunku, tolerancji i akceptacji dla ludzi, którzy zostali dotknięci trisomią nie z własnego wyboru, ani z własnej chęci …  Tym bardziej, że osoby z zespołem Downa to bardzo wyjątkowe osoby, dobre, ciepłe, serdeczne. Są tacy sami, jak każdy z nas. Pamiętajmy o tym!