KWIECIEŃ – MIESIĄCEM BAŚNI HANSA CHRISTIANA ANDERSENA

Każdego roku 2 kwietnia, w rocznicę urodzin słynnego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena, na całym świecie obchodzony jest Dzień Książki Dla Dzieci. Święto jest doskonałą okazją zarówno do promocji czytelnictwa wśród dzieci  jak i do zachęcenia rodziców, by codziennie czytali swoim pociechom.

Tradycyjnie co roku jedno państwo na świecie zostaje gospodarzem obchodów i z tej okazji przygotowuje plakat oraz hasło przewodnie święta, które następnie rozsyłane jest do pozostałych krajów. W roku 2024 gospodarzem święta jest Japonia, a hasło brzmi: „PRZEMIERZAJ MORZA NA SKRZYDŁACH WYOBRAŹNI”

Biblioteka szkolna co roku uczestniczy w obchodach tego święta. Cały kwiecień jest u nas miesiącem baśni. Organizowane są zajęcia, w trakcie których uczniowie mają okazję poznać życie i twórczość Andersena, a także wziąć udział w konkursach z jego baśni. Nasi czytelnicy zdobywają na zajęciach nową wiedzę, ale też sprawdzają wcześniejszą, mając przy tym dużo radości i zabawy. Oglądamy prezentacje multimedialne o Andersenie,  interpretacje filmowe baśni, czytamy baśnie, rozwiązujemy konkursy, quizy i zagadki. Na koniec wybieramy króla baśni – najlepszego ich znawcę.

Uroczystości towarzyszyła wystawa baśni Andersena oraz gazetka „Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci”. W zajęciach uczestniczyły kasy 1 – 5.