Święto Niepodległości – w bibliotece szkolnej

ROCZNICA – NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

w bibliotece szkolnej

11 listopada  to data, która w sercach Polaków zajmuje szczególne miejsce. W tym dniu obchodzimy bowiem święto Naszej Ojczyzny  – Narodowe  Święto Niepodległości. Święto to ustanowione zostało na pamiątkę odzyskania niepodległości po 123 latach niewoli, 11 listopada 1918 r. W bieżącym roku obchodzimy piękny jubileusz, 105 rocznicę narodzin niepodległej Polski. Tradycją biblioteki szkolnej stały się lekcje historyczno – patriotyczne poświęcone wydarzeniom związanym z odzyskiwaniem niepodległości przez Polskę. Ich celem jest prezentacja faktów historycznych sprzed 105 lat, ukazanie różnych dróg wiodących Polaków do niepodległości  oraz  przedstawienie polskiej codzienności pod zaborami i w czasach II Rzeczpospolitej. Ważnym punktem tych lekcji jest prezentacja sylwetek twórców  niepodległego państwa, wybitnych patriotów: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Józefa Hallera, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. Przedstawiamy nie tylko dokonania dla Polski tych niezwykłych postaci, ale też ciekawostki z  ich życia prywatnego.

Na lekcjach uczymy  uczniów  sposobów okazywania patriotyzmu w każdych czasach, szacunku do przeszłości, szacunku do Ojczyzny i symboli narodowych. Uświadamiamy, jak ważną wartością w życiu człowieka jest wolność. Uczymy szacunku dla wszystkich Polaków, którzy podjęli gigantyczny trud na rzecz swojej Ojczyzny. Pragniemy ukazać heroiczną postawę ludzi żyjących w czasach zaborów i czasach narodzin niepodległej Polski. Przypominamy uczniom, że wielu naszych przodków zapłaciło wówczas  najwyższą cenę – życie, po to  byśmy my dzisiaj mogli  cieszyć się wolnością. My jako naród mamy obecnie ogromny dług wdzięczności wobec naszych rodaków, którzy zginęli w czasie wszystkich zrywów niepodległościowych. Pamięć o tych bohaterach jest naszym obowiązkiem. Cytując słowa Romana Dmowskiego: „Jesteśmy Polakami i obowiązki mamy polskie”.

Lekcjom historycznym towarzyszyła wystawa  publikacji książkowych, zdjęć i  ilustracji  związanych z wydarzeniami lat 1795 – 1939.  Informacje przekazywane uczniom były też uzupełniane  prezentacjami multimedialnymi np. „Gra o Niepodległość” oraz  gazetkami tematycznymi  pt. „Nasza Niepodległa”„Ojcowie Niepodległości”. Słuchano też pięknych, patriotycznych pieśni legionowych.

Lekcje odbyły się  w dniach 8 – 10 oraz 13  listopada 2023r.  Uczestniczyło w nich wiele klas, min. kl. 2A, 2B, 3B, 4B, 4C, 5B, 6A.  Dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczniom za uczestnictwo w tej patriotycznej uroczystości.

Nauczyciele biblioteki