Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Każdego roku, 29 września obchodzimy w Polsce Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. To czytelnicze święto, ogłoszone zostało przez Polską Izbę Książki w roku 2001, w rocznicę urodzin pisarki dla dzieci – Janiny Porazińskiej. Zatem w bieżącym roku obchodzimy święto już po raz dwudziesty trzeci.
W naszej szkole, co roku w tym dniu organizujemy uroczytość czytelniczą, adresowaną bezpośrednio do młodego czytelnika. W tym roku czytaliśmy głośno dzieciom 1 października. W wydarzeniu uczestniczyły klasy 0 – 3. W roli lektorów wystąpili nauczyciele biblioteki oraz uczniowie z klasy 7B, 8B i 8C. Czytano fragmenty literatury dziecięcej, poezji i prozy. Były to min. wybrane rozdziały z książki Renaty Piątkowskiej “Zbój”, Grzegorza Kasdepke “Opowiadania i bajki”, Justyny Bednarek “Banda Czarnej Frotte”, Astrid Lindgren “Pippi Pończoszanka”, Agnieszki Frączek “Śmiechu warte’ oraz wiele innych.
Nasi mali czytelnicy mieli okazję posłuchać głośnego czytania w interpretacji swoich starszych koleżanek oraz dorosłych. W czasie zajęć, zwanych też “starszy czyta młodszemu” błyskawicznie powstała atmosfera wzajemnej sympatii i zabawy. Pomiędzy czytelnikami a słuchaczami nawiązała się “czytelnicza” więź, mimo występującej różnicy wieku.
Czytanie dzieciom na głos buduje więzi między rodzicami a dziecmi, między dziadkami a wnukami. Jest wspaniałym sposobem na wspólne spędzenie czasu. Wzbogaca słownictwo i wiedzę, rozwija wyobraźnię i myślenie.
Czytajmy dzieciom na głos, nie tylko najmłodszym, ale i tym starszym! Czytajmy sobie nawzajem! Po prostu czytajmy, to takie proste!
Nauczyciele biblioteki szkolnej