KOSMICZNE PODZIĘKOWANIA !!!

Kolejna edycja „Lata z astronomią” za nami!

Społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 im. Stanisława Staszica w Ostrołęce składa KOSMICZNE PODZIĘKOWANIA wszystkim  osóbom, dzięki którym, kolejny już raz odbył się w naszej szkole projekt  „Lato z astronomią”.

W ramach projektu przez dwa dni gościliśmy Planetobus, czyli Mobilne Planetarium z Centrum Nauki Kopernik z Warszawy, które cieszyło się dużym powodzeniem wśród najmłodszych mieszkańców naszego miasta.

Wspólny Program Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą Nauka dla Ciebie finansowany jest w ramach dotacji Ministra Edukacji i Nauki na podstawie umowy z dnia 6 marca 2020 r. Nr 1/CNK-NAUKOBUS/2020. W roku 2023 w ramach Programu Nauka dla Ciebie realizowane są działania „Naukobus”, „Planetobus”, „O matmo” oraz 26. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.

Podczas Nocy Spadających Gwiazd -Perseidy 2023 – było niebo pełne gwiazd, nastrojowa muzyka i miło spędzony czas w gronie przyjaciół.

Postać Mikołaja Kopernika i ciekawostki z jego życia przybliżyły  nam Lena Prusaczyk i Ania Kościelska z Klubu Młodego Odkrywcy H2O działającego w naszej szkole, a o sierpniowym niebie opowiedział  Piotr Kisiel.

To piękne, że z roku na rok przybywa nam osób chętnych do obserwacji nieba.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się nasz punkt obserwacyjny z trzema teleskopami, w tym Bresser Messier 150/760 z Laboratoriów Przyszłości,  a  Koncert Pod Gwiazdami  zgromadził wielu fanów.

W autorskim repertuarze wystąpił Adam Kisiel wraz z kwartetem smyczkowym w składzie:

Katarzyna Piersa – skrzypce

Julia Łyszkowska – skrzypce

Julia Romanik – altówka

Victoria Grabowska – wiolonczela

Kamil Fluks użyczył sprzętu, który posłużył do nagłośnienia całego wydarzenia.

Właściciel myjni EXPRESS przy ul. Witosa wygasił dla nas światła, a Krzysztof  Kowalski nagrał wszystko za pomocą drona.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również konkursy podstawowej wiedzy astronomicznej, które odbyły się podczas Nocy Spadających Gwiazd oraz na profilu FB naszej szkoły.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy wiedzy i zachęcamy do dalszego rozwijania pasji.

W naszej szkolnej pracowni fizycznej uczniowie uczestniczyli w kosmicznych lekcjach pod hasłem Sięgamy gwiazd i przeprowadzili pierwsze obserwacje przez teleskop, a cały projekt zakończyliśmy Gwiezdnym Dniem . Nasza szkoła tego dnia była pełna gwiazd i gwiazdeczek. Przypominały one wszystkim o tym, że gdzieś tam daleko najpiękniejsza gwiazda – Słońce, świeci tylko dla nas.

W realizacji projektu wsparli nas:

Prezydent Miasta Ostrołęki – p. Łukasz Kulik

Przewodniczący Rady Miasta – p. Wojciech Zarzycki

Wiceprzewodniczący Rady Miasta – p. Stanisław Szatanek

Dyrektor Wydziału Oświaty – p. Bogumiła Jarka

Dziękujemy !!!

Szczególne podziękowania kierujemy do wolontariuszy, w rolę których wcielili się członkowie Klubu Młodego Odkrywcy H2O – nasi uczniowie, absolwenci oraz rodzice – bez Was by się to nie udało!!!

Kto wie, czy spośród młodych ostrołęczan i ostrołęczanek  nie wyrosną przyszli astronomowie i astronomki, którzy kiedyś staną dumni na Księżycu.

Do zobaczenia za rok …