Dzień 14 czerwca zapisze się na długo w pamięci naszych uczniów, ponieważ jest to dzień, w którym po raz trzeci odbył się Festiwal Młodego Odkrywcy. Festiwal był ukoronowaniem działalności Klubu Młodego Odkrywcy KMO H2O, który od kilku lat działa w naszej szkole i zdobywa rzesze nowych członków wśród uczniów, których pasją jest odkrywanie i badanie świata.
Wszystkie doświadczenia przygotowali uczniowie klas 4-8 z naszej szkoły pod czujnym okiem opiekunów i nauczycieli., a gościnnie udział wziął Klub Młodego Odkrywcy MiniMolekuły ze Szkoły Podstawowej w Dzbeninie. Uczniowie przygotowali dekoracje i stanowiska, na których można było m.in. odkryć piękno kosmosu w Planetarium i spojrzeć przez prawdziwy teleskop w poszukiwaniu planet, poznać ciekawostki na temat ludzkiego ciała, zmierzyć zawartość pyłu w powietrzu czy też zbudować średniowieczną katapultę. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska dla miłośników chemii, zwłaszcza to w języku angielskim, a także chemiczna tęcza, która przyciągała wzrok fotografów.
Niewątpliwe ważnym punktem festiwalu były stoiska, gdzie najważniejsza jest nowoczesność i technologia. Panel fotowoltaiczny, drukowanie 3D i cieszące się powodzeniem studio fotograficzne nadały naszemu wydarzeniu inny wymiar – dzięki temu nasi uczniowie wejdą pewniejsi w przyszłość.
Animatorzy KMO dokładali wszelkich starań, aby było to wydarzenie pełne radości, kreatywności i odkrywania pasji w nauce.
“Kreatywność to wymyślanie, eksperymentowanie, wzrastanie, łamanie zasad,
popełnianie błędów i dobra zabawa.” Mary Lou Cook
KMO – co jest tu ważne?
- Podczas spotkań najważniejsze jest osobiste zaangażowanie.
- Klubowicze sami poszukują interesujących ich tematów, zamiast zaglądać do podręcznika.
- Uczestnicy znajdują odpowiedzi poprzez eksperymentowanie.
- Kluczowa jest metoda naukowa, która rozwija wiele kompetencji i zdolności jednocześnie, pozwala na przekraczanie szkolnych granic między przedmiotami i pokazuje, że popełnianie błędów jest o tyle cenne, że uczy rozwiązywać problemy.
Klub Młodego Odkrywcy to program, którego koordynatorem jest Centrum Nauki Kopernik we współpracy z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności.