Każdego roku, 29 września obchodzimy w Polsce Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. To czytelnicze święto, ogłoszone zostało przez Polską Izbę Książki w roku 2001. Zatem w bieżącym roku obchodzimy święto już po raz dwudziesty pierwszy.
W naszej szkole, co roku w tym dniu, organizujemy uroczystość czytelniczą, adresowaną bezpośrednio do młodego czytelnika. Takie wydarzenie miało miejsce również i w tym roku. Uczniowie klasy 8B zaprezentowali uczniom klas 0 – 3 fragmenty literatury dziecięcej, poezji i prozy. Były to min. wybrane rozdziały z książki J. Bednarek „Nowe przygody dziesięciu skarpetek”, G. Kasdepke „Pamiątki detektywa Pozytywki” i Cz. Janczarskiego „Miś Uszatek i Przyjaciele”. Czytano również piękne i humorystyczne wiersze ze zbioru poezji pt. „Antologia poezji dla dzieci”. Nasi mali czytelnicy mieli okazję posłuchać głośnego czytania w interpretacji swoich starszych koleżanek i kolegów. W czasie zajęć błyskawicznie powstała atmosfera wzajemnej sympatii i zabawy. Pomiędzy czytelnikami a słuchaczami nawiązała się czytelnicza więź, mimo występującej różnicy wieku.
Czytanie dzieciom na głos buduje więzi między rodzicami a dziećmi, między dziadkami a wnukami. Jest wspaniałym sposobem na wspólne spędzenie czasu. Wzbogaca słownictwo i wiedzę, rozwija wyobraźnię i myślenie.
Czytajmy dzieciom na głos, nie tylko najmłodszym, ale i tym starszym! Czytajmy sobie nawzajem! Po prostu czytajmy, to takie proste!
Nauczyciele biblioteki szkolnej