Warsztaty profilaktyczne 2021

W dniach 18-20 października 2021 r. z inicjatywy pedagoga szkolnego, odbyły się  warsztaty profilaktyczne  prowadzone przez trenera z Ośrodka Rozwoju i Edukacji PROGRES. Prowadzone zajęcia zostały bardzo dobrze przyjęte przez naszych uczniów, dały im nie tylko wiedzę, ale również przyjemnie spędzony czas w dobrej atmosferze.

Uczniowie klas 1-8 podczas spotkań z trenerem  poznali  zastosowania komunikacji w oparciu o Porozumienie bez Przemocy. Dowiedzieli się, jak wspierać siebie i zespół, zarówno na gruncie rodziny, jak i szkoły.  Rozmawiali o znaczeniu asertywności w życiu codziennym. Warsztat pt. „ Mądre rozwiązywanie konfliktów” dostarczył uczniom wiedzy dotyczącej  mediacji, która jest jednym ze sposobów nauczenia  podstawowych zasad rozmawiania, przedstawiania swoich racji i umiejętności słuchania drugiej osoby.

Ponadto uczestniczyli w warsztatach dotyczących tolerancji, używek, cyberprzemocy, pt. „Nie daj się wciągnąć !” – ZUI.  Zespół Uzależnienia od Internetu stał się obecnie bardzo powszechnym uzależnieniem zwłaszcza wśród osób młodych. Warsztat pt. „Nie bój się prosić o pomoc”, dostarczył wiedzę nt. zwalczania depresji i zachowań autodestrukcyjnych u dzieci i młodzieży. Dodatkowo warsztaty z zakresu mnemotechnik dostarczyły wiedzy odnośnie efektywnego  uczenia się. Uczniowie pod okiem specjalisty odkrywali  skuteczne techniki samomotywacji, by odnieść sukces.

Podejmowane działania profilaktyczne wspomagają uczestników w radzeniu sobie z trudnościami, obniżają prawdopodobieństwo podejmowania zachowań ryzykownych ze względu na poszerzenie wiedzy. Głównym założeniem  było wyposażenie ucznia w taką wiedzę, która okaże się trwała i przydatna w życiu codziennym.

Sylwia Szymańska