Noc spadających gwiazd… w SP nr 2

Młodzi Odkrywcy  Staszicówki  uczestniczyli  w niezwykłym wydarzeniu „Nocy Spadających Gwiazd” wspólnie z Centrum Nauki Kopernik. I choć „na odległość” byliśmy  razem… online –
w transmisji na żywo. Wydarzenie rozpoczęliśmy od  wspólnej kolacji przy ognisku, a następnie uczestniczyliśmy w prelekcji pt. „Noc Spadających Gwiazd. Perseidy 2021”. Dowiedzieliśmy się czym, tak naprawdę, są spadające gwiazdy, a pojęcia meteoroid, meteor i meteoryt nie są już dla nas obce. Poznaliśmy niezwykłą historię największego w historii deszczu meteorytów, jaki miał miejsce w 1868 roku w Pułtusku. Meteoryty, które tam spadły można obejrzeć w Londynie, Warszawie oraz Muzeum Regionalnym w Pułtusku. Cofnęliśmy się w czasie nawet jeszcze dalej, aż do starożytnej Grecji i usłyszeliśmy opowieść o dzielnym Perseuszu, który uwolnił Andromedę przykutą do skały przez boga mórz Posejdona.
Na nieboskłonie zobaczyliśmy gwiazdozbiór  Perseusza, który znajduje się  w kierunku północno-wschodnim , a obok znajdują się gwiazdozbiory Andromedy oraz jej rodziców Kasjopei i Cefeusza. Słuchając opowieści o Perseuszu i Andromedzie rozpoczęliśmy obserwacje nieba… pogoda nam sprzyjała – mieliśmy czyste, ciemne niebo pełne gwiazd, a każda „spadająca gwiazda” wywoływała zachwyt i entuzjazm!
O godzinie 22.15 połączyliśmy się online z Centrum Nauki Kopernik, które prowadziło ogólnopolskie wydarzenie w tym dniu
i oczywiście pozdrowiliśmy… całą Ostrołękę.

Uczestnikami wydarzenia byli członkowie Klubu Młodego Odkrywcy H2O i przyjaciele… uczniowie z klas integracyjnych 7b i 8a
Szkoły Podstawowej nr 2 im. Stanisława Staszica w Ostrołęce oraz rodzice i nauczyciele.

Bardzo dziękujemy właścicielom Stadniny Mustang w Dzbeninie za pomoc w organizacji tego wspaniałego wydarzenia.

Już dziś zapraszamy na wspólne obserwacje nieba za rok !!!
Klub Młodego Odkrywcy  H2O

SP nr 2 Ostrołęka