KLUB MŁODEGO ODKRYWCY to miejsce, gdzie młodzież eksperymentuje pod okiem opiekunów, zdobywając samodzielnie wiedzę z chemii i fizyki, ale nie tylko….
Wspólne eksperymentowanie kształtuje umiejętności społeczne i osobiste. Buduje pewność siebie, uczy współpracy, komunikacji, podejmowania inicjatywy, odpowiedzialności. Jest to ciągły proces rozwoju: podczas samodzielnie wykonywanych działań klubowicze poznają swoje mocne strony, co dodaje im pewności siebie. A człowiek świadomy swoich kompetencji częściej przejawia inicjatywę. Są to umiejętności bardzo przydatne w życiu dorosłym.
W całej Polsce i za granicą działa kilkaset klubów. Koordynatorem programu jest Centrum Nauki Kopernik –– przy wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
MISJA PROGRAMU KMO Misją Programu Klub Młodego Odkrywcy jest rozwój różnych umiejętności klubowiczów poprzez osobiste, wspólne doświadczanie nauki.
CELE:
- Zwiększenie umiejętności uczenia się klubowiczów – samomotywacji, zapamiętywania i nadbudowywania nowej wiedzy na wiedzy już posiadanej.
- Zwiększenie umiejętności STEAM klubowiczów – dochodzenia do odpowiedzi przy wykorzystaniu warsztatu naukowca w zakresie nauk ścisłych, przyrodniczych, humanistycznych, projektowania i konstruowania.
- Zwiększenie umiejętności społecznych klubowiczów – pracy w zespole, dzielenia się wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniami.
- Budowanie trwałej społeczności klubowiczów – dzieci, młodzieży i Opiekunów oraz partnerów.
- Tworzenie okazji do osobistego spotkania klubowiczów z naukowcami i popularyzatorami nauk.
KMO – co jest tu ważne?
- Podczas spotkań najważniejsze jest osobiste zaangażowanie.
- Klubowicze sami poszukują interesujących ich tematów, zamiast zaglądać do podręcznika.
- Uczestnicy znajdują odpowiedzi poprzez eksperymentowanie.
- Kluczowa jest metoda naukowa, która rozwija wiele kompetencji i zdolności jednocześnie, pozwala na przekraczanie szkolnych granic między przedmiotami i pokazuje, że popełnianie błędów jest o tyle cenne, że uczy rozwiązywać problemy. Przedmiotem takich badań – zależnie od wieku dzieci – mogą być doświadczenia z magnesami, obserwacje Kosmosu czy analiza czystości wody w pobliskiej rzece.
Opiekunowie KMO H2O :
- Iwona Ewa Kisiel – nauczyciel chemii i fizyki
- Anna Kaczyńska – nauczyciel języka angielskiego
- Ewa Cechowska – nauczyciel języka polskiego i historii.