Biblioterapia w bibliotece

BIBLIOTERAPIA  w bibliotece szkolnej

W bibliotece szkolnej przeprowadzone zostały zajęcia biblioterapii nt. „BĄDŹ DOBRYM  KUMPLEM,  NIE  DOKUCZAJ”. Zajęcia oparte były na biblioterapeutycznych tekstach literackich zaczerpniętych z następujących książek: Hans  Christian Andersen „Brzydkie kaczątko” i Krystyna Drzewiecka „Nowe przygody piątki z zakątka”. Na zajęciach poruszono trudny problem dokuczania występujący wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W czasie zajęć nawiązano do ogólnopolskiej akcji społecznej organizowanej przez stację telewizyjną Cartoon  Network  pod nazwą „BĄDŹ DOBRYM  KUMPLEM,  NIE  DOKUCZAJ”. Akcja ta promuje życzliwe zachowanie wśród dzieci i młodzieży i neguje zachowania złe, aspołeczne. Ambasadorami tej akcji są znani sportowcy,  min. Kamil Stoch, Robert Lewandowski i Marcin Gortat. W biblioterapeutycznych zajęciach wykorzystano filmiki, w których sportowcy promują właściwe, koleżeńskie relacje wśród rówieśników. Mamy nadzieję, że zajęcia pozwolą naszym uczniom uniknąć niepożądanych zachowań i nigdy nie wejdą w rolę ani osoby dokuczającej, ani tej,  której ktoś dokucza. Nasi uczniowie doskonale zapamiętali słowa Kamila Stocha:  „dokuczanie jest słabe, jak zimne gofry”.

W przeprowadzonych dotychczas zajęciach udział wzięły wszystkie klasy I – III i kl. 5C. Biblioterapia będzie kontynuowana również i w klasach starszych.