Bezpiecznie do szkoły

W dniu 21 września 2021 w Szkole Podstawowej nr 2 w ramach działań profilaktyczno-wychowawczych odbyło się spotkanie pt. Bezpiecznie do szkoły. W tym dniu gościliśmy dzielnicowego,  asp. Adriana Pakulnisa. Tematem spotkania było przede wszystkim bezpieczeństwo. Pan aspirant rozmawiał z dziećmi o bezpiecznym poruszaniu się po ulicach miasta, a w szczególności  omówił zasady bezpiecznej drogi do i ze szkoły. Uczniowie mieli możliwość przećwiczenia na pasach, w jaki sposób należy przechodzić przez przejście dla pieszych. Pan policjant podkreślił jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa i noszenie elementów odblaskowych przy ubraniu bądź tornistrze. Ponadto  przekazano informacje dzieciom odnośnie zasad   kontaktu z nieznajomymi. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wśród uczniów opowiadania o codziennej pracy Policji.

Dzieci z zainteresowaniem uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań. Dzięki takim spotkaniom policjant będzie kojarzył się dzieciom jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie grupy „0”, klas Ia, Ib.

pedagog szkolny: Sylwia Szymańska

Zasady bezpieczeństwa w drodze do szkoły i domu:

1. Do szkoły idź drogą uczęszczaną, nie chodź „na skróty” przez miejsca nieznane oraz mało bezpieczne.
  2. Jeśli nie ma chodnika idź poboczem lewej strony jezdni.
  3. Przez jezdnie przechodź w miejscach wyznaczonych np. pasami lub oznaczonych sygnalizacja świetlną. Pamiętaj zawsze przechodź na zielonym świetle. Jeśli nie ma sygnalizacji świetlnej ustaw się przy krawędzi chodnika, zobacz czy nie nadjeżdża samochód z lewej strony jezdni, następnie z prawej strony jezdni i jeszcze raz upewni się czy z lewej strony jezdni nie nadjeżdża samochód. Kiedy jesteś pewny że nie nadjeżdża żaden samochód możesz przejść przez jezdnie.
  4. Nigdy nie należy przebiegać przez jezdnię, nawet jeśli masz zielone światło jesteś na pasach.
  5. Nie należy przechodzić przez jezdnię w niedozwolonym miejscu.
  6. Ważne jest aby uczniowie nosili elementy odblaskowe widoczne dla nadjeżdżających kierowców np. umieszczone na plecakach, czy częściach ubioru zewnętrznego.
  7. Nigdy nie wolno wychodzić na jezdnię zza samochodu.
  8. Wybierając drogę do szkoły wybierz najbezpieczniejszą drogę unikając miejsc niebezpiecznych.