Klub Młodego Odkrywcy KMO H2O przystąpił do projektu badawczego „Co wisi w powietrzu? Badamy zanieczyszczenia pyłowe” , którego koordynatorem jest Centrum Nauki Kopernik
Jak wpływa wietrzenie klasy w przy dużym zanieczyszczeniu powietrza na dworze na jakość powietrza w naszym pomieszczeniu? Czy firana w oknie ma w tej sytuacji znaczenie? Czy ruch aut opiekunów odwożących uczniów pogarsza jakość powietrza w otoczeniu naszej szkoły? Jak interpretować informacje o zanieczyszczeniach z popularnych serwisów tematycznych?
Klubowicze będą mieli okazję do zgłębienia tej tematyki przy wykorzystaniu zestawu edukacyjnego Modułowych Pracowni Przyrodniczych – moduł „Jakość powietrza” oraz przeprowadzenia badania jakości powietrza w swojej okolicy i współpracy z innymi klubami z regionu mazowieckiego.
Każdy klub otrzyma 2 zestawy MPP moduł „Jakość powietrza. Badanie zanieczyszczeń pyłowych”.
Wykorzystanie tego modułu ma dwa cele. Pierwszym z nich jest przybliżenie uczniom tematu zanieczyszczeń powietrza, w tym głównie zanieczyszczeń pyłowych, które mogą oni badać za pomocą sprzętu zawartego w zestawie. Drugi cel to zapoznanie uczniów z techniką przeprowadzania pomiarów oraz metodami zbierania i analizowania danych (rozwój kompetencji cyfrowych). Ponadto zestaw stanowi bardzo dobre wprowadzenie do pracy z mikrokontrolerem – w tym wypadku z płytką micro:bit.
Projekt jest organizowany przez Centrum Nauki Kopernik we współpracy z partnerem regionalnym – Uniwersytetem Śląskim (Wydziałem Nauk Ścisłych i Technicznych).
Nasze pierwsze kroki z programowania 🙂